Слабинский Владимир Юрьевич (dr_slabinsky) wrote,
Слабинский Владимир Юрьевич
dr_slabinsky

Нейролінгвістичне програмування – це метод...

Ниже публикую найденный в сети перевод еще одного текста на украинский язык. Это один из многих материалов, которые мы вместе с замечательным журналистом Мариной Сергеевной Ивлевой подготовили и опубликовали десять лет назад. Сегодня я нахожу данную статью несколько наивной, но... такое было время. Поэтому хорошо, что пусть и через десять лет эту статью смогут прочитать украинские студенты - будущие психотерапевты и психологи, а также все, кто интересуется психотерапией. А я, пожалуй, заведу в своем журнале специальный тег "українська мова"

© Марина Івлєва, газета “Владивосток” 14.04.2000 р.

“Нейролінгвістичне програмування – це метод зомбування мільйонів. Цей могутній знання, що дає можливість проникнути у підсвідомість і вселити людині що завгодно …” – Саме так, в голос, раптом заговорили про один із чудових методів психотерапії – НЛП – його найбільш непримиренні супротивники. І найзавзятіші пропагандисти.

НЛП – нейролінгвістичне програмування – це метод психотерапії, створений на стику неврології та лінгвістики, заснований на факті потужного впливу мовних форм і структур на свідомість та підсвідомість людини. Самого початку створювався як медична наука про здоровий мисленні, нейролінгвістичне програмування майже відразу зробило крок з медицини в бізнес, управління, рекламу і багато інших областей життя.

“Як, ви хіба не знаєте, що тільки методи НЛП дозволили Єльцину перемагати на виборах? А тепер НЛП призвело до Кремля Путіна”. “Знаєте, чого навчають дистриб'юторів всяких гербалайф і дермаджетіков на зарубіжних курсах? Впарюють нам товар, використовуючи НЛП! Це ж майже гіпноз”. “Вони маніпулюють нами як стадом баранів!”

Ось лише декілька думок з приводу нейролінгвістичного програмування, висловлених кореспонденту “В” в ході невеликого соцопитування серед знайомих.

Найгірші підозри підтвердила одна з московських газет, що опублікувала нещодавно цікаве інтерв'ю. Професор Леонід Гримак, багато років працював головним науковим співробітником ВНДІ МВС, а нині – член експертної ради з інформаційно-психологічної безпеки Держдуми, розповідає: “Обробка суспільної свідомості набула масштабів стихійного лиха, і чималу роль у цьому відіграло НЛП. Ось лише кілька прикладів. Ви можете показати портрет неугодного кандидата у вигляді скляного вітражу і під яким-небудь приводом розбити його. У результаті за нього не підуть голосувати 50 відсотків людей, яким він раніше подобався …. Телесеріали – це серійний гіпноз, що підвищує загальну сугестивність людини. Реклама теж йде прямо в підсвідомість. Не випадково в Америці і Європі сильно поширилася так звана хвороба насильницьких покупок, яка вже набула характеру епідемії. Люди йдуть до магазину, здобувають купу товарів, а вдома з жахом бачать, що вони їм зовсім не потрібні!”

Виходить, НЛП – улюблена зброя “чорного піару”? Диявола винахід, схоже на “мирний атом”? Метод, що дозволяє комусь копатися в наших мізках і запускати туди все, що їм заманеться? “Або ж НЛП приписують силу і підступність, йому невластиві?

Просто, як все геніальне.

Ідея створення НЛП була проста, як все геніальне. На початку 70-х років два молодих американських аспіранта – Річард Бендлер і Джон Гріндера – задалися метою: поспостерігати і записати на кінокамеру роботу цілого ряду професіоналів різних галузей. То були не просто професіонали, а майстри, аси, віртуози своєї справи. Вони почали з найзнаменитіших психотерапевтів. Потім були адвокати, журналісти, викладачі, політики … Всі вони працювали по-різному, у кожного був свій арсенал професійних навичок. Талановиті експериментатори розклали, мов годинник за гвинтиком, досвід кожного на деталі. Ось тут він так киває головою, тут використовує таку лексику, і не просто так, а там – застосовує цілий комплекс дій. Вийшов алгоритм успіху. Причому сам задум був абсолютно у дусі часу: світ марив кібернетикою! І народилася версія, що людина – це великий комп'ютер, який можна описати мовою математики. А записаний алгоритм відтворити. І вивчивши його, натренувавшись, можна, наприклад, стати фахівцем, майже рівним за рівнем тим самим майстрам. Назва методу було теж до пари часу … “Структура магії” – так називалася перша книга Бендлер і Гріндера. Вона просто дихала упевненістю, що магія в Україні! І можна навчитися успішно спілкуватися, переконувати співрозмовника.

НЛП тріумфально почав ходити по світу. Всі дізналися, що для того щоб співрозмовник відчув симпатію, потрібно “підлаштуватися” до нього: зайняти таку ж позу, піймати ритм його дихання і почав дихати так само. Потім непомітно “повести” за собою, переконуючи свої інтереси … Це – найпростіша з технік, яких виявилося сотні.

Втім, по світу почав ходити далеко не одне НЛП! “У ті ж роки зросла, можна сказати, вся американська психотерапія, десятки самих різних напрямків, – розповідає лікар-психотерапевт Володимир Слабінський, до речі, сертифікований фахівець НЛП. – Причому багато хто став набагато більш авторитетними, ніж НЛП. Наприклад, Еріксонівський гіпноз”.

Але чомусь саме НЛП в Росії була уготована бурхлива доля в діапазоні від любові до ненависті. До речі, доктор Еріксон став одним з майстрів, якого “розібрали по гвинтика” юні дослідники. Серед іншого він умів, не занурюючи людину в гіпнотичний сон, вводити в транс і успішно працював з таким зміненим свідомістю. Це зовсім не було зомбуванням, це було лікуванням.
Кандидати в маги і генії, шикуйсь!

“Але все в житті виявилося складніше, ніж планувалося в теорії, – продовжує Володимир Слабінський. – Технологія майстрів начебто освоювалася, а майстрів такого ж рівня чомусь не виходило. Тоді прийшло розуміння: НЛП – лише хороший скелет, але він позбавлений плоті і душі. Людина – не кібернетична машина, і без внутрішнього таланту, серйозної філософської бази техніка не означає нічого “.

У Примор'ї ж і зовсім стався курйозний випадок. Учень Гріндера, російський енелпіст найвищого рівня Олексій Ситников на одному з семінарів препарував творчий процес талановитого поета-виконавця. Після чого той півроку не міг написати ні рядка … Втім, потім творчість відновилося з новою силою.

Тоді ж цикл семінарів Ситникова пройшли близько сотні наших земляків. Серед них, наприклад, лікар-психіатр Олександр Коломієць, головний лікар дитячої психіатричної лікарні Олександр покоїв, викладач кафедри психології ВГУЕС Жанна Стародуб, директор дитячої картинної галереї Ірина Ерошкина, психолог Олена Кондратьєва, близько сотні інших хороших і талановитих лікарів, музикантів, журналістів. Минуло вісім років, але майже кожен з них ті цілодобові пильнування згадує з благоговінням. То був політ до вершин творчості і самовдосконалення! Всі вони повернулися до роботи на новому витку спіралі розвитку. Багато відводять в цьому успіху чималу роль талановитому Ситникова укупі з НЛП.

І все ж ейфорія з приводу “магії для всіх” незабаром пройшла. Залишилось тверезе розуміння: вірші, як Пушкін, майстер НЛП писати не буде, але плести вдалі рими цілком можливо.
Флер особливої “таємного знання” НЛП, здібності “касти присвячених” проникати в підсвідомість людей завзято підтримують лише дві категорії фахівців. Одні методично і успішно малюють страшилку (див. початок), розписуючи жахи на планеті зомбі і біороботів. Інші ласкаво пропонують і самим оволодіти мистецтвом маніпулювати людьми. Навіщо це потрібно останнім – ясно: семінари з такою підгрунтям відмінно продаються! Нині у Владивостоці це коштує приблизно від 400 рублів за семінар у виконанні місцевих викладачів до тисячі доларів за приїжджих фахівців. Рівень підготовки і тих, і інших нерідко викликає великі сумніви.

Весь світ – через окуляри НЛП

Під владивостоцькому трамваї – оголошення: семінари по НЛП. Приходжу за вказаною адресою.
- Хочу зайнятися розповсюдженням косметики. Це мені допоможе?

- Звичайно! Ви навчитеся керувати людьми, вони просто не зможуть піти без покупки! Між іншим, вся реклама тепер пронизана НЛП. Жувальну гумку пов'язують з головною цінністю для людини – успіхом на любовному фронті. Або: “Ви можете купити упаковку в 200 або 400 грамів. У зеленій або синій упаковці!” Тут використано прийом НЛП “ілюзія вибору”.

“Це навіть смішно, коли деякі люди, тільки-но освоївши декілька простеньких прийомів, починають дивитися на світ через окуляри НЛП, – вважає психолог, викладач Азіатсько-Тихоокеанської школи (АТШ) Олена Кондратьєва. – Розглядати метод як потужний засіб зомбування, підкорення чужої волі як мінімум нерозумно. Обов'язково треба расколдовивать НЛП “.

І все-таки НЛП явно не бесполезная штучка. “Скажіть, передвиборчі рейтинги кандидатів у президенти – це соціологія?” – Задає мені питання Ірина Пермінова, кандидат психологічних наук, начальник служби соціально-психологічної роботи ДВГМА. “Напевно …” – Невпевнено припускаю я. “Якщо опитування проводять соціологи, він виглядає абсолютно по-іншому (вибірка, категорії опитуваних і т. п.). І обов'язково посилання – наприклад, ВЦВГД. Те, що публікували газети, – пряме маніпулювання суспільною свідомістю. НЛП визнано настільки дієвим і навіть небезпечним, що серйозні розробки в цій галузі ведуть спецслужби різних країн “.

“Я категорично не вірю в серйозну небезпеку НЛП, тим більше в масове застосування методу з метою придушення волі, зомбування, – вважає Павло Калинський, начальник неврологічного відділення госпіталю ТОФ, кандидат медичних наук. Павло Павлович вважається в області НЛП одним з провідних фахівців у краї . Втім, метод – знову ж таки лише один із сотень в його арсеналі. – Ну, не зможете ви після 10-денного курсу ввести кого-то в транс. Хіба що зарекомендуєте дивним суб'єктом (дивно дихає, говорить не до ладу). Фахівців рівня Ситникова, наприклад, в країні може бути лічені одиниці. А крім того, ви недооцінюєте розсудливість більшості людей! Інша справа, НЛП може бути непоганою школою саморозвитку. Втім, людям потрібні просто широкі психологічні знання, і НЛП – лише маленький острів в цьому морі “.

А нам не страшно

“Але найголовніше – смішно лякати таким собі вишуканим методом впливу нас, що пройшли школу будівництва соціалізму і комунізму. Облиште, – продовжує Павло Калинський. – Ленін і сподвижники зуміли задурити голови мільйонам тоді, коли НЛП навіть на горизонті не манячіло. Фашизм затуманили свідомість іншої нації . А часи інквізиції, коли тисячі людей у єдиному пориві скандували: “На вогнище!” А ви кажете, НЛП … Крім того, якщо метод такий безпрограшний, то чому Явлінський і інші не додумалися його використовувати? дурніший Путіна? Чи життя і політика набагато складніші, ніж всі теорії про НЛП? ”

“Метод лише зібрав по крупицях те, що виробив досвід людства, – каже директор дитячої картинної галереї Ірина Ерошкина. – Іноді інтуїтивно знайдені способи впливу люди використовують на шкоду (циганки, які спритно виманюють і червонець, і сотню). Частіше – на спасіння. Молитви – це теж НЛП! Знамениті настрої Ситіна – “моє серце б'ється рівно …” – з тієї ж області. Як і мантри. І ласкава колискова. У кожного народу є молитви, слова, звуки, що йдуть в космос … ”

Напевно, з тієї ж серії досвіду людського – шаманство. І релігійний транс. Подібні методи, кажуть, використовувала компанія, куди багатенько буратіни просто навперебій тягли свої тисячі доларів – хто швидше звільнить кишеню. А феномен наперсточників? Ринкові пройдисвіти – теж сертифіковані тренери НЛП?

“Але наскільки б могли збагатитися знання будь-якого педагога, володій він техніками НЛП, – говорить директор АТШ Марина Крамар. – Наприклад, вчителю треба знати як абетку, що всі люди належать до однієї з груп – тих, хто в основному сприймає інформацію очима (візуаліст ), на слух (аудіалісти) і почуттями (кінестетики). розбуркати увагу людей з різних груп можна використовуючи різну лексику! ”

“НЛП дає шанс навчатися новому і самовдосконалюватися! А хочете, я навчу вас, як виробити у вашої дитини” органічну “письмову грамотність? – Додає Ірина Пермінова. – Нехай книги, які він читає, завжди будуть на рівні очей. Очі не вниз, а вперед. І людина буде писати, пізнаючи правильне написання ЗОРОВИХ! ”

Виходить, НЛП, дійсно, справжній скарб … Втім, реклама, і політика, і успішні продажі існують ж і без нього. Просто силами талановитих людей.

А ось знайти по-справжньому гарних вчителів НЛП – дуже важко. “Не соромтеся вимагати у викладача підтверджуючі документи, – радить Калинський. – Втім, обман і тут не виключений …”
Виходить, всі байки про зомбування за допомогою НЛП – лише вигадки? – Запитувала я питання своїм співрозмовникам.

Сенс відповідей виявився загальним: віртуозно обманювати можна лише того … Ні, краще поета ніхто не скаже: “Ах, обдурити мене так просто. Я сам обманюватися рад”.
Здається, серед нас таких зовсім чимало …

текст найден здесь http://top-science.org.ua/2010/03/31/shho-spokonvichno-stvoryuvalosya-yak-medichna-nauka-pro-zdorovishe-mislennya-nejrolingvistichne/
Tags: Ивлева, Слабинский, Слабінський, українська мова
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments